Miasto i Gmina Suchań

herb

Oficjalny serwis gminy

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
  • Pic 10
Dziś jest niedziela 04 grudnia 2022, imieniny: Barbary i Piotra
UWAGA!!! APELUJEMY! PSY WAŁĘSAJĄCE SIĘ, ALE NIE BEZDOMNE.

dodano: 2018-01-11 10:42:18

Jak co roku w okresie wiosennym i jesiennym na terenie naszej gminy nasila się zjawisko wałęsających się psów. Prawie w każdym przypadku psy te mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli.

O uznaniu psa za „bezpańskiego” czy „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.

Przypominamy więc właścicielom zwierząt o ich podstawowych obowiązkach, a w szczególności:

 

o stałym skutecznym dozorze nad psami i innymi zwierzętami domowymi. Prowadzeniu psów poza swoimi posesjami na smyczy, bez względu na to, czy pies jest mały czy duży, - niewprowadzaniu psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych (lecznice itp. lub jeśli pies jest przewodnikiem), - niewprowadzaniu psów i kotów na teren placów zabaw dla dzieci.

 

Przypominamy również o sposobach postępowania w przypadkach wałęsających się psów:

w przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może kierować do sądu z wnioskiem o ukaranie właściciela psa, w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców, np. gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców. Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Suchaniu (tel. 915624015). Osoba, która przekazuje zgłoszenie musi podać swoje dane osobowe oraz miejsce przebywania zwierzęcia.

Jak zachować się w sytuacji kiedy pies atakuje?

w takim wypadku najlepszą metodą jest zachowanie "zimnej krwi". Spokój i opanowanie jest najlepszym obrońcą. Nie uciekamy, bowiem ruch jeszcze bardziej wzmaga agresję psa, pies to łowca. Ostatecznością jest przykucnięcie, skulenie się i osłonięcie rękami twarzy. Każdy właściciel posiadający psa agresywnego oraz psa dużych ras powinien zaopatrzyć się w kaganiec oraz w solidną obrożę i smycz. W przypadku agresywnego zwierzęcia, atakującego przechodniów (jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia) należy bezzwłocznie zgłaszać na Policję, która interwencję przekaże weterynarzowi działającemu na zlecenie gminy, a ten schwyta zwierzę, (w razie potrzeby przebada i pozostawi na obserwacji) oraz odwiezie do schroniska.

 

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie.

 

(Średnio jedno zwierzę oddane do schroniska kosztuje gminę 2500 zł). Jest to również bezsensowne angażowanie Policji do interweniowania w takich sprawach, w sytuacji, gdy w tym samym czasie mogliby zajmować się poważniejszymi rzeczami. A wszystko to wynika, w większości przypadków, z ludzkiej nieodpowiedzialności za własne zwierzęta, które bez nadzoru wałęsają się po terenach gminy, często narażając na niebezpieczeństwo innych mieszkańców, szczególnie dzieci.

 

Dlatego bardzo ważne jest, by informować Policję o przypadkach nieodpowiedzialnych właścicieli, w celu podjęcia odpowiednich kroków wobec nich, a także uniknięcia kosztów interwencji weterynarza i oddania psa do schroniska.

 

O to do Państwa gorąco apelujemy! Apelujemy o czujność w każdym przypadku ludzkiej nieodpowiedzialności, a także wrażliwość na cierpienie zwierząt, pamiętając, że "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę".


e-Urząd

Narodowy Spis Powszechny Ludnosci i Mieszkań 2021

Elektroniczna Wizytówka

Nasz kanał TV

Panoramy sferyczne
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez
Licznik
Odwiedziło nas:
5067539
osób
© 2011 Gmina Suchań.
Wszystkie prawa zastrzeżone. | Deklaracja dostępności
Wykonanie i obsługa techniczna ALFA TV
alfaCMS 3 - Strony Internetowe